Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fundacja Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca Oddział Śląski, non-profit, będąca organizacją pożytku publicznego

O nas

Chrześcijańska Służba Charytatywna Oddział Śląski jest zasilany przez pracę wolontariuszy z aż  składa się z 14 prężnie działających filii:

 • Bielsko-Biała

 • Cieszyn
 • Czechowice-Dziedzice
 • Jaworzno
 • Katowice
 • Myszków
 • Ruda Śląska
 • Rybnik
 • Skoczów
 • Tarnowskie Góry
 • Ustroń
 • Wisła
 • Zabrze
 • Żywiec

Z racji tego, że nasz oddział jest tak dobrze rozbudowany, można się domyślać, że  działa bardzo prężnie na wielu polach.

Nasze działania skupiają się więc wokół osób: ubogich, niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, bezrobotnych i uzależnionych. Na sercu leżą nam również osoby poszkodowane w wyniku kataklizmów, wojen i klęsk naturalnych. Dbamy również o dzieci i młodzież.  Nie zapominamy też o osobach chorych i cierpiących. Ważnym elementem naszej pracy jest profilaktyka zdrowia – poprzez liczne programy edukacyjne przeciwdziałamy chorobom cywilizacyjnym jak również zapobiegamy uzależnieniom.

Ale nasza wizją jest również to, by każdy człowiek o odrobinie dobrych chęci i woli mógł w prosty sposób przyłączyć się do niesienia pomocy innym wraz z nasza organizacją.

Dlatego można to zrobić poprzez odpisanie 1 % podatku na nasza działalność dobroczynna, zamiast pozostawić go w skarbie Państwa. To nic nie kosztuje!

Pomaganie podobne jest do liny. Lina jest bardzo wytrzymała (służy do budowy mostów linowych, do asekuracji alpinistów, do zabezpieczenia), ale tylko dzięki temu, ze składa się z cienkich, splecionych razem „nitek”. Tak samo jest z pomocą – jest ona skuteczna, kiedy składa się z wielu serc chętnych do tego by dać coś od siebie: talent, czas czy środki finansowe. I to właśnie dzięki takiemu zaangażowaniu i każdej wpłacie, darowiźnie, pomocy rzeczowej czy środkom wpłaconych w ramach 1 procenta podatku jesteśmy w stanie dotrzeć do kolejnych osób z naszymi działaniami, programami, akcjami charytatywnymi i zbiórkami publicznymi. Wśród nich można wymienić:

Programy ochrony i profilaktyki zdrowia:

EXPO Zdrowie  - odbywa się w miejscach publicznych takich jak szkoła, centrum handlowe czy rynek miasta, dzięki czemu jest łatwo dostępne dla odwiedzających. Interakcyjny charakter wystawy sprawia, że szybko zyskuje kolejnych zwolenników.

Program realizuje zespół specjalistów: lekarzy, promotorów zdrowia, terapeutów uzależnień, których wspierają lokalni wolontariusze – entuzjaści i praktycy zdrowego stylu życia.

Wystawa składa się z ośmiu stanowisk, a każde z nich promuje jedno hasło zdrowego stylu życia:

 • właściwe odżywianie (dieta)
 • ćwiczenia fizyczne
 • wodę
 • światło słoneczne
 • wstrzemięźliwość
 • powietrze
 • odpoczynek
 • spokój.

Odwiedzający kolejne ekspozycje mogą wziąć udział w prostych badaniach profilaktycznych i dzięki temu sprawdzić stan zdrowia co jest okazją do wykrycia pewnych chorób cywilizacyjnych na wczesnym etapie. Towarzysząca każdej wystawie degustacja nawet smakoszy przekonuje, że zdrowe potrawy mogą być apetyczne, tanie i łatwe do przyrządzenia.

Atrakcyjna forma graficzna banerów i materiałów promocyjnych oraz aktywności proponowane na poszczególnych stanowiskach ułatwiają uczestnikom zapamiętywanie najważniejszych informacji. Dzięki temu, opuszczając wystawę, wiedzą oni, co korzystnie wpływa na zdrowie, i są zachęceni do wprowadzenia koniecznych zmian w stylu życia, aby ustrzec się chorób i zachować witalność na długie lata.

Kluby Zdrowia – w naszym oddziale szczególnie aktywnie działają Kluby Zdrowia w Skoczowie, Jaworznie  i Myszkowie.

Spotkania skupiają się wokół prozdrowotnej edukacji społeczeństwa, ale w bardzo przystępny i zrozumiały dla uczestników sposób.
Duża część naszych działań poświęcona jest kwestiom medycyny zapobiegawczej, a więc dbania o swoje ciało i umysł, aby unikać chorób cywilizacyjnych. Sporo mówimy o  zdrowemu odżywianiu(również prowadzimy praktyczne warsztaty zdrowego gotowania), jak również roli ruchu i ćwiczeń na świeżym powietrzu. Spotkania prowadzą osoby, które na co dzień obracają się w danej branży: lekarze, trenerzy sportowi, dietetycy, psycholodzy. Podczas spotkań w klubach zdrowia niejednokrotnie możliwe jest bezpłatne wykonanie badań profilaktycznych m.in.: pomiar ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz masy ciała i tkanki tłuszczowej.

Szkoły zdrowego gotowania – praktyczne kursy z przygotowania zdrowych, pełnowartościowych posiłków opartych na kuchni roślinnej.

Oprócz pomocy związanej z szeroko pojętym zdrowiem niesiemy również doraźną pomoc finansową, rzeczową jak również pozamaterialną.

Pomoc żywnościowa – niemal w każdej z naszych filii wolontariusze angażują swoje siły w wydawanie żywności osobom potrzebującym. Jesteśmy dumni z ze współpracy z Bankami Żywności, kiedy to zbieramy podstawowe produkty żywnościowe, a następnie rozdajemy je najbardziej potrzebującym rodzinom. Tak niewiele z naszej strony zmienia tak wiele w cudzym życiu! Przecież jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Będziemy dalej robić wszystko, aby ją zaspokoić u tych, którym wiedzie się gorzej.

Pomoc dzieciom – nasza fundacja nie zapomina o najmłodszych. Staramy się poświęcać dzieciom przede wszystkim czas i uwagę. Pomagamy im w zagospodarowaniu wolnego czasu (np. ferie zimowe) i nauce.
Niejednokrotnie pomocy wymagają konkretne dzieci, które nie ze swojej winy znalazły się w trudnej sytuacji życiowej (np. wypadek, choroba). Staramy się nagłaśniać takie przypadki i wspierać konkretne dzieci zachęcając osoby, którym powodzi się nieco lepiej do rzeczowego lub finansowego wsparcia.

Pomoc niepełnosprawnym – pragniemy rozbudzić w osobach niepełnosprawnych przekonanie, że są pełnowartościowymi członkami społeczeństwa. Aby tak było tworzymy różnego rodzaju akcje i programy, które służą im i pomagają uczestniczyć w życiu społecznym jak również uczą radzenia sobie w codziennych czynnościach, sytuacjach i zmaganiach.

Pomoc chorym i uzależnionym – ludzie dotknięci chorobą lub wplatani w uzależnienie, z którym nie mogą sobie poradzić również mogą liczyć na naszą pomoc. Organizujemy liczne spotkania dotyczące profilaktyki zdrowia jak również specjalne programy dla osób uzależnionych.

Pomoc potrzebującym – często zgłaszają się do nas osoby potrzebujące, które z przyczyn od siebie niezależnych znajdują się w sytuacji, z której same nie potrafią wyjść. Wówczas niezmiernie cieszymy się, że wysiłek i wspólna praca innych osób (wolontariuszy i osób o wielkich sercach) mogą przyczynić się do zmiany cudzego życia o 180 stopni. Przygotowujemy więc specjalne zbiórki finansowe (wpłaty celowe, darowizny) i rzeczowe (ubrania, żywność, sprzęt), które pomagają zaspokoić ich podstawowe potrzeby życiowe.

Ważne dokumenty

Pomóż nam

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
ul. Elektryków 6
43-603 Jaworzno

Nr konta bankowego:
31 2030 0045 1110 0000 0270 6720

Tel.: (+48) 22 34 99 935
E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij